České Versailles či Malý Schönbrunn, to jsou dvě označení, kterými se může pochlubit zámek Nové Hrady, který patří mezi nejkrásnější rokokové stavby na našem území. Tento klenot nalezneme ve východních Čechách, asi patnáct kilometrů západně od Litomyšle.
Součástí zámku je i rozsáhlý park a areál s mnoha dalšími zajímavostmi.
Mnoho míst k vidění
Zámek i se zámeckým areálem je otevřen od dubna do října. V rámci prohlídkového okruhu se návštěvníci během čtyřiceti pěti minut seznámí s historií zámku a navštíví jeho reprezentativní i soukromé prostory. Součástí je i stálá expozice nábytku ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. V prostoru zámeckého areálu se ale nacházejí i další budovy, které je možné navštívit. V budově bývalého špýcharu je dnes muzeum motokol, dále je možné navštívit galerii klobouků, farmu jelenů a daňků či místní stáje. V okolí zámku se nacházejí i rozmanité typy zahrad, například francouzská, italská či zeleninová, anglický park či labyrint. Na návštěvu Nových Hradů je vhodné mít k dispozici alespoň hodinu a půl času.
Zámek Nové Hrady nenabízí svým návštěvníkům možnost ubytování.
Ukázka čistého rokoka
Zámek nechal po vzoru francouzských letních sídel v sedmdesátých letech osmnáctého století postavit hrabě Jan Antonín Harbuval de Chamaré. Nedaleko zámku stával ve středověku gotický hrad, jehož zřícenina se dnes nachází v zámeckém areálu. Ke zřícenině vede pískovcová křížová cesta. Rokokový zámek nebyl od doby svého vzniku nikdy přestavován, a je tak ojedinělou ukázkou čisté rokokové stavby. V průběhu devatenáctého a dvacátého století zámek střídal majitele, v roce 1997 ho od posledních majitelů, kterým byl zámek vrácen v restituci, koupili manželé Kučerovi, kteří zámek i rozsáhlý areál opravili. V zámeckém areálu se také každoročně konají některá představení hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.
Prohlídkové okruhy
Stálé expozice zámku
Během prohlídky se vám představí Umění nábytku v proměnách století. jedná se o středoevropské nábytkové umění v období od baroka po secesi. Sbírky poskytlo Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze. Během prohlídky se také od průvodce dozvíte něco o historii zámku a proběhlých či chystaných rekonstrukcích. Nebude chybět návštěva rokokového hlavního sálu. Počítejte s časem cca 45 minut na prohlídku.
Vstupné
Dospělí: 100 Kč
Děti od 6 let, studenti, důchodci, ZTP 70 Kč
Rodinné vstupné – rodiče a děti do 15 let: 230 Kč
Cizojazyčný výklad: 120 Kč
V zimních měsících jednotné vstupné 120 Kč – dle dohody pro minimálně 10 osob.
První české muzeum cyklistiky
Muzeum najdete v upraveném barokním špýcharu a najdete zde exponáty od poloviny 19. století až po současnost. Exponáty poskytl český sběratel ze soukromé sbírky. V přízemí najdete velocipedy z období Rakouska-Uherska a nechybí ani různé doplňky pro cyklisty – původní cyklomapy, petrolejové a karbidové lampy, ceny z prvních závodů v naší republice. První patro budovy patří dvěma panoramatickým expozicím. Jedna je zaměřena na čas světových válek a druhá na historickou opravárenskou dílnu a prodejní prostor z třicátých let 20. století.
Vstupné První české muzeum cyklistiky:
Dospělí: 70 Kč
Děti od 6 let, studenti, důchodci, ZTP 40 Kč
Rodinné vstupné – rodiče a děti do 15 let: 160 Kč
Zámecké zahrady
Podoba původní zahrady nebyla dosud odhalena, ale zachovalo se jak vypadaly základní terasy.
Stáje Nové Hrady
Původní zámecká ovčírna z přelomu devatenáctého a 20. století se předělala na konírnu a zámecké stáje tady fungují od jara 2004. V současnosti se na Nových Hradech chovají barevní teplokrevní koně, určené pro rekreační i sportovní ježdění.
Návštěvní doba
Stálá expozice na zámku:
Listopad – březen: zavřeno
Duben a říjen: víkendy a svátky od 10 do 16 hodin
Květen – září: denně od 10 do 16 hodin
První české muzeum cyklistiky:
Listopad – březen: zavřeno
Duben a říjen: víkendy a svátky od 10 do 17 hodin
Květen – září: denně od 10 do 17 hodin
Kontakty
Adresa: Zámek Nové Hrady – č.p. 1, 539 45 Nové Hrady
Telefon: 469 325 353
E-mail: zamek@nove-hrady.cz, muzeum@muzeumcyklistiky.cz
49°51’14.020″ / 16°8’47.640″
Webové stránky: www.nove-hrady.cz
Fotky
Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.
Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.