Site icon Cirda.cz

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště

Zámek Konopiště

Díky svému jedinečnému kouzlu i výhodné poloze nedaleko Prahy patří zámek Konopiště mezi nejnavštěvovanější památky v Čechách. Tato národní kulturní památka je známá především jako sídlo arcivévody Františka Ferdinanda d’Este, následníka rakousko-uherského trůnu, který byl zavražděn při atentátu v Sarajevu. Tento atentát se záhy stal záminkou pro do té doby nejhorší válečný konflikt – první světovou válku. Své návštěvníky Konopiště láká nejen na svůj zajímavý architektonický vzhled, který je kombinací romantické novogotiky s předchozími architektonickými styly, ale také na své velmi bohaté sbírky uměleckých předmětů a zbraní. Zámek leží ve Středočeském kraji nedaleko města Benešov.

Pro milovníky umění i zbraní

Konopiště láká své návštěvníky různé prohlídkové okruhy. Tři prohlídkové trasy zahrnují především reprezentační sály a soukromé pokoje majitelů zámku, které jsou vybaveny velkým množstvím dobového nábytku, obrazů, porcelánu a dalších uměleckých předmětů. Třetí prohlídková trasa byla zhotovena na základě dobové fotodokumentace tak, aby vzhled jednotlivých místností přesně odpovídal tomu, jak vypadaly v době, kdy na zámku žil František Ferdinand d’Este se svou rodinou. Pro milovníky zbraní je připravena tak zvaná Lovecká trasa, během níž návštěvníci zhlédnou nejen bohatou sbírku zbraní z různých dob, ale také velké množství trofejí zvěře, která byla ulovena v okolí konopišťského zámku. Jednotlivá prohlídka těchto čtyř uvedených prohlídkových okruhů trvá v rozmezí padesáti a šedesáti minut. Poslední možností je návštěva hradních gotických sklepení. Zámek Konopiště je otevřen od dubna do listopadu, gotická sklepení pouze v letních měsících. Součástí zámku je i park s růžovou zahradou a medvědáriem. Pokud si chcete svou návštěvu Konopiště užít v klidu a pohodě, vyčleňte si na ni alespoň dvě hodiny času.

I když útulné interiéry zámku Konopiště lákají k ubytování, v současné době přespání v prostorech zámku není možné.

Nesmazatelná stopa rakouského arcivévody

Zámek Konopiště byl založen původně jako gotický hrad na konci třináctého století pražským biskupem Tobiášem z Benešova. Rysy tohoto gotického hradu jsou na Konopišti i přes mnohé následující stavební úpravy a přestavby patrné dodnes. Od čtrnáctého do šestnáctého století patřilo Konopiště rodu Šternberků a za jejich doby byl hrad několikrát dobýván. V následujících dvou stoletích se na Konopišti vystřídalo mnoho různých majitelů především z vlivných šlechtických rodů, mezi nejvýznamnější patřil Albrecht z Valdštejna či Lobkovicové. Během těchto století také docházelo k postupným úpravám hradu na zámek nejprve v renesančním, později v barokním a rokokovém stylu. Na konci devatenáctého století zámek od Lobkoviců koupil František Ferdinand d’Este, který si ho velmi oblíbil a nechal ho přestavět po vzoru tehdy oblíbené historizující romantické novogotiky. Zámek navíc zmodernizoval i uvnitř, nechal zavést elektřinu, vodovod či nainstalovat výtah.

Prohlídky a cenaOtevírací dobaKontaktMapaFotogalerieUbytování

Prohlídkové okruhy

 

Salony jižní křídla zámku

Reprezentační a hostinské pokoje umístěné v 1. patře jižního křídla zámku.

  • 10.00–16.00
  • 200 Kč (dospělí)
  • délka 50 minut
  • max. 25 osob
  • nutnost rezervace pouze pro skupiny

Salony severního křídla

Nejstarší prostory zámku s gotickými a renesančními klenbami v kapli sv. Huberta.

  • 10.00–16.00
  • 200,- Kč (dospělí)
  • délka 50 minut
  • max. 25 osob
  • nutnost rezervace pouze pro skupiny

Soukromé pokoje rodiny Františka Ferdinanda d’Este

Jedná se o exlusivní trasu. Expozice instalována podle dobové fotodokumentace a inventárních seznamů tak, jak byly zařízeny v době, kdy na zámku žil FF.

  • 10.00–16.00
  • 250,- Kč (dospělí)
  • délka 60 minut
  • max. 8 osob
  • nutnost rezervace pro jednotlivce i skupiny

Lovecká trasa

Průřez okruhy s expozicemi loveckých trofejí a slavné sbírky zbraní.

  • 10.00–16.00
  • 220 Kč (dospělí)
  • délka 50 minut
  • max. 14 osob
  • nutnost rezervace pro jednotlivce i skupiny

Gotické sklepení

Původní gotické sklepy, vytesané do žulového podloží. Nacházejí se pod horním nádvořím a tvoří systém chodeb a sklepních místností.

  • 140,- Kč/100,- Kč (dospělí)
  • délka 40 minut
  • max. 10 osob
  • rezervace doporučena

Návštěvní doba

Od 10:00- 17:00

Období Dny Hodiny
30. 3.–31. 3. so–ne 10.00–15.00
1. 4.–31. 5. út–ne 10.00–16.00
22. 4. po 10.00–16.00
1. 6.–31. 8. út–ne 10.00–17.00
1. 9.–30. 9. út–ne 10.00–16.00
1. 10.–31. 10. út–ne 10.00–15.00
1. 11.–30. 11. so–ne 10.00–15.00
1. 12.–31. 12. uzavřen

Kontakty

správa zámku Konopiště 1
256 01 Benešov

Telefon: +420 317 721 366

e-mail: konopiste@npu.cz

Mapa

Zámek Konopiště

načítám mapu - prosím čekejte...
Mapa nemohla být načtena - prosím povolte Javascript!
→ více informací

Zámek Konopiště 49.779658, 14.655944 Základem konopišťského zámku byl raně gotický hrad z přelomu 13. a 14. století, postavený ve stylu francouzského kastelu. Rohy stavby byly osazeny čtyřmi věžemi, další tři věže vycházely z průčelí. Po renesančních úpravách přišlo baroko a s ústupem obranné funkce snížení šesti věží do úrovně pater. Převratné změny se dotkly zámku v průběhu vlastnictví následníkem trůnu arcivévodou Františkem Ferdinandem d’Este. Na jeho rozkaz byl zámek přestavěn podle zásad historizujícího romantismu, jeho okolí upraveno v rozlehlý park a vznikl Růžový sad. Arcivévoda shromáždil na zámku obrovskou řadu cenných předmětů, rozsáhlá je například sbírka zbraní a výzbroje. Navštívíte reprezentační a hostinské místnosti s loveckými trofejemi, zbrojnici s pozoruhodnou sbírkou zbraní, kapli, unikátní historický výtah i obytné místnosti rodiny Františka Ferdinanda d\'Este. Nezapomeňte také navštívit svatojiřskou sbírku dřevořezeb, obrazů a dalších předmětů vztahujících se ke kultu sv. Jiří v bývalé barokní oranžérii.

Fotky

Fotogalerie není momentálně k dispozici. Pokud máte fotografie hradu či zámku pošlete nám je na email: pamatky@cirda.cz.

Pokud Vaše Fotografie schválíme uhradíme Vám za každou fotku podle kvality od 20 – 50 Kč.
Maximálně zveřejníme pouze 20 fotografií na jeden památkový objekt.